Ekonomi

Tüm Avrupa’da 1 Mayıs gösterileri

Emre ERGÜL

Yaklaşık bir aydır yüksek enflasyona karşı yüksek fiyat talepleriyle grevlerin yapıldığı Avrupa bugün sokaklarda olacak. Kıtanın sendikalı işçi örgütleri, Personel Günü’nü kutlamak için bugün tüm Avrupa başkentlerinde gösteriler planlıyor. Bazı ülkelerde, işçiler birkaç şehirde yollara düşecek. En büyük protesto gösterileri üç büyük şehirde, Berlin (Almanya), Londra (İngiltere) ve Paris (Fransa) olacak.

Sendikalı Alman işçileri başkentteki Kundgebung’da toplanacak ve ardından Orienenplatz’a yürüyecek. Londra’daki yürüyüş saat 12:00’de Clerkenwell Green’de başlayacak ve Trafalgar Meydanı’nda sona erecek. Paris’te göstericiler Place de la Republique’den Place de la Nation’a yürüyecek. Crisis 24 web sitesine göre, Paris’teki gösteriye 100.000 kişinin katılması bekleniyor. Özellikle İngiliz sendikalarının protesto gösterileri öncesinde yaptığı açıklamalar “Her şey olabilir” şeklinde olduğu için polis her üç şehirde de teyakkuz halinde olacak: “Zengin zenginleşirken biz işçilerin başına geliyor. Bedeli ne olursa olsun.” Yükselerek yaşamak, ev sahibi olmak çoğu kişi için imkansız hale geldi. Herkes için eşitlik ilkesi yerle bir edildi. Bunları değiştirebiliriz.”

ABD’nin Atina Büyükelçiliği de protestolar için Yunanistan’daki vatandaşlarını uyardı. Elçilik “Yunan işçi örgütleri Atina’da Sintagma Meydanı’nda ve Pire Limanı’nda; Selanik’te Venizelos Heykeli önünde toplanacaklar. Ülkenin diğer şehirlerinde de küçük gösteriler olabilir” dedi.

Yunan sendikaları da 1 Mayıs’ı kutlamak için 24 saatlik grevler düzenleme kararı aldı. Yurt içinde tren ve feribot seferleri yarın sabaha kadar yapılmayacak. Belediye otobüsleri de 09:00 ile 21:00 saatleri arasında çalışacak. İtalya’da demiryolu işçileri bir gün grev yapacak.

Türkiye’de bu yılki kutlamalar kapsamında TÜRK-İŞ Adana’da, HAK-İŞ Kahramanmaraş’ta, DİSK ve KESK İstanbul Maltepe Ralli Alanı’nda programlar düzenleyecek.

haber-salipazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu