Haber

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Körfez ülkelerine başka ziyaretlerin de olabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Körfez ülkelerine başka ziyaretler de olabilir. Körfez’den gerçekten güzel sonuçlar alındı. Altyapı hazırlandı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretiyle belli bir olgunluğa getirilen konular sonuca bağlandı. Dolayısıyla diğer ülkelere de aynı anlayışla ziyaretler olabilir.”

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Beştepe’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretin çok güzel sonuçlar verdiğini belirterek, hazırlanan ve bariz bir olgunluğa getirilen konuların da sonuca ulaştığını söyledi. Yılmaz, bu nedenle başka ülkeleri de aynı anlayışla ziyaret etmenin mümkün olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Özellikle Kuveyt ve Bahreyn gibi ülkelere yeni ziyaretler mümkün mü?” sorusunu “Neden olmasın” sözleriyle yanıtladı.

Doğrudan yatırım anlamına gelecek bazı yatırımların satışına ilişkin spekülasyonların sorulması üzerine Başkan Yardımcısı Yılmaz, şöyle yanıt verdi:

“Buradaki doğrudan yatırım ağırlıklı olarak proje bazlı. Burada da bildiğiniz gibi enerji bazlı. Yenilenebilir enerjiye yatırımlar yapılacak.”

Ayrıca Yılmaz, “İçerik olarak süre ne zaman netleşecek?” Her bir bakanımız kendi sektöründeki projelerin muhataplarıyla birlikte çalışacak” yanıtını verdi.

Alsancak limanının satışına ilişkin sosyal medyadaki tartışmaları bir gazetecinin sorması üzerine Yılmaz, “Böyle işlere girmeyi doğru bulmuyorum. Her bakanımız kendi alanında çalışıyor, bu çok geniş bir yelpaze. Sonuçta kazan-kazan ilişkisi diyelim. Türkiye’ye gelip yatırım yapacaklar. Asıl kısmı doğrudan yatırım, biz buna FDI diyoruz.”

Yılmaz, ardından sözlerini şöyle sürdürdü:

“Farklı aşamalarda olan konular var. Bazıları hemen sonuçlandırılacak. Bazıları ise zaman istiyor. Mesela ihracat finansmanı diyelim çok kolay ya da hemen deprem bonosu olabilecek bir şey. Ayrıca bazı projelerde uzun süredir müzakerelerle olgunlaşan işler daha çabuk devreye girecek. Üzerinde çalışılması gereken konular zamanla olgunlaşacak ve hayata geçecek.”

Körfez’den gelen kaynağın nasıl yönlendirileceğine de dikkat çeken Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bu kaynak özellikle ihracatçılarımızı rahatlatacaktır. İhracatın finansmanı kısmı. En önemli konularımızdan biri ihracatı ve turizmi teşvik etmek ve her türlü döviz kazandırıcı faaliyetleri desteklemektir. Bu açıdan çok önemli bir girişimdir.” – ANKARA

halfetihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu